Стаття 16 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачає чотири кваліфікаційні критерії, які замовники можуть застосовувати під час проведення відкритих торгів:
- наявність у учасника обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
- підтверджений досвід виконання аналогічного договору (договорів);
- фінансова спроможність, підтверджена фінансовою звітністю.
У цьому матеріалі, ґрунтуючись на практиці моніторингу закупівель, розглянемо, чи може замовник вимагати від учасника лише довідку у довільній формі для підтвердження кваліфікаційного критерію, без додаткового документального підтвердження.
Однак спершу варто нагадати, що відповідно до статті 16 Закону замовник зобов’язаний вимагати від учасників документально підтверджену інформацію про їхню відповідність кваліфікаційним критеріям.
Моніторинг UA-M-2023-05-25-000026 в закупівель UA-2023-02-16-013610-a.
Згідно з пунктом 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих Особливостей.
Водночас за результатами аналізу тендерної документації встановлено, що Замовником визначено такі кваліфікаційні критерії:
- наявність в учасника обладнання, матеріально-технічної бази та технологій;
- наявність в учасника працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;
- наявність в учасника документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів).
З урахуванням зазначеного Замовник під час складання вимог тендерної документації повинен керуватися вимогами пункту 2 частини другої статті 22 Закону з урахуванням частини першої статті 16 Закону щодо визначення способу документального підтвердження відповідності учасників установленим кваліфікаційним критеріям.
Згідно з додатком № 2 тендерної документації для підтвердження кваліфікаційного критерію щодо наявності в учасника обладнання, матеріально-технічної бази та технологій Замовник установив вимогу про надання довідки у довільній формі, яка має суто інформативний характер і не містить документального підтвердження зазначеної в ній інформації.
Отже, сама по собі довідка, в якій учасники повідомляють про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, не може вважатися документальним підтвердженням відповідності учасників установленому кваліфікаційному критерію.
Враховуючи зазначене, тендерна документація складена з порушенням вимог частини першої статті 16 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону, оскільки не містить вимог до учасників щодо надання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційному критерію, установленому Замовником відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 цього Закону.
Висновок про наявність або відсутність порушень: За результатами аналізу тендерної документації встановлено порушення вимог частини першої статті 16 та пункту 2 частини другої статті 22 Закону.
